Ile kosztuje wynajem autokaru?

16-06-2020   |   1987 wyświetleń   |    3 minuty czytania
tagi
#ceny
#koszty najmu

Nie da się odpowiedzieć na pytanie, jaki jest szacowany koszt wynajmu autobusu w jednym zdaniu.

Ceny wynajmu autokaru lub busa zależą od wielu czynników takich jak:

Rodzaj autobusu, czyli jego wielkość, klasa i wyposażenie. Im większy i wyższej klasy autobus, tym droższy najem.

Liczba kilometrów jaką zamierzacie pokonać

Długość wynajmu (zarówno liczba dni, jak i dzienna liczba godzin pracy). Z jednej strony im więcej kilometrów i dni, tym wynajem droższy, ale jednocześnie tym większe szanse na uzyskanie lepszej ceny proporcjonalnej do długości wyjazdu.

Czas wynajmu, czyli to, czy pożyczasz w sezonie wysokim (od maja do października) czy w sezonie niskim (zazwyczaj zima). Im wyższy sezon, tym droższy wynajem autobusu.

Miejsce docelowe (jeśli jedziecie za granicę, zwłaszcza tę zachodnią, to cena wynajmu może być wyższa ze względu na wyższe opłaty za paliwo, podatek od użytkowania dróg, za wjazd do kraju, etc. Z kolei wyjazd za granicę wschodnią (np. Ukraina) również może podnieść cenę najmu, ze względu na zły stan tamtejszych dróg, a tym samym szybszą amortyzację pojazdu.

Plan wyjazdu - ten może wpłynać np. na potrzebę zatrudnienia dwóch kierowców, zamiast jednego, co nieznacznie podnosi koszt wynajmu autobusu.

Kim są pasażerowie - niektórzy przewoźnicy doliczają dodatkową opłatę za wyjazdy np. młodzieży, argumentując to koniecznością dodatkowego sprzątania, choć tu cenę można negocjować, gdyż zależy ona po prostu od kultury pasażerów.

Średnia cena za dzień wynajmu dużego autobusu to około 1200 zł, zakładając, że to średniej długości trasa w Polsce. Wynajem mniejszego busa jesta tańszy i oscyluję w granicach 800 zł za dzień wynajmu.

Jeśli jednak potrzebujesz wynajmu jedynie na kilka godzin, np. na transfer na lotnisko lub dowiezienie gości na uroczystość, bez powrotu, to może udać się wynająć autobus po cenie minimalnej.

Cena minimalna za kilkugodzinny wynajem dużego autobusu to między 400 a 700zł.

Cena minimalna za kilkugodzinny wynajem małego busa waha się między 300 a 500 zł.

Np. średnia cena wynajmu autobusu na wesele waha się między 800 zł a 1500 zł w zależności od tego, w jakich godzinach odbywać się będą kursy oraz ile łącznie kilometrów pokona autobus.

Koszt wynajmu mniejszego busa na wesele jest niższy i waha się między 400 zł a 1000 zł. Należy jednak pamiętać, że do mniejszego busu mieści się mniej osób (16 - 24 osób).

Zazwyczaj jednak przewoźnicy naliczają opłatę za każdy kilometr, troszkę jak w taksówkach.

Cena za kilometr przejazdu dużego autokaru waha się między 3 zł a 8 zł. Na cenę 3 zł za kilometr można liczyć, gdy autobus nie jest wysokiej klasy, podróż ma wiele kilometrów najlepiej po Polsce i trwa conajmniej kilka dni.

Cena 8zł za kilometr lub nawet więcej to cena za dobrej klasy autobus, który ma do przejechania niewiele kilometrów w wysokim sezonie, lub podczas świąt, lub jest to przejazd zagraniczny. Ceny za kilometr mniejszych busów są proporcjonalnie mniejsze.

Średnio jednak cena za kilometr autokaru to około 5 zł za 1 km, co nie oznacza, że jeśli chcecie przejechać jedynie 50 km to zapłacicie 50 km x 5 zł. O nie. W takim przypadku przewoźnik naliczy cenę minimalną, poniżej której wyjazd z garażu i zatrudnienie kierowcy staje się nieopłacalne. Zazwyczaj jest to około 600 zł.

O tym jak obniżyć koszt wynajmu autobusu dowiesz się z innego z naszych wpisów:
Jak obniżyć koszt wynajmu autobusu?

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności