Jak obniżyć koszt wynajmu autobusu?

16-06-2020   |   256 wyświetleń   |    4 minuty czytania
tagi
#ceny
#koszty najmu
#oszczędność

Istnieją pewne zabiegi, nazwijmy je nawet sztuczkami, które pomagają obniżyć koszt wynajmu autobusu.

1) Nie wynajmuj autobusu większego aniżeli potrzebujesz - oczywiście, kilka dodatkowych miejsc się przyda dla większej wygody, lub postawienie choćby bagażu podręcznego typu plecak. Jeśli jednak planujecie wyjazd w 25 osób, nie warto szukać autokaru z ponad 50 fotelami. Po pierwsze zwiększa to koszt spalanego paliwa a po drugie większe, a zarazem dłuższe, autobusy mają niejednokrotnie problem w ciasnych, miejskich uliczkach. Jest to problem, jeśli np. Wasz hotel znajduje się w centrum miasta. Na stronie nimbusy.pl masz możliwość wyboru autobusu na taką liczbę pasażerów, jakiej potrzebujesz.

2) Nie wynajmuj autobusu o standardzie wyższym, niż to konieczne - jeśli planujesz wycieczkę szkolną lub turystyczną, nie warto dopłacać za strefę VIP z tyłu pokładu, albo większą przestrzeń na nogi. Czasem nie warto się również kierować marką pojazdu. Pośród przewoźników wiadomo, że autobusy marki Setra czy Van Holl są droższe, aniżeli Renault, czy Bova. Jednakże prócz marki, ważny jest również rocznik, a jeszcze bardziej stan autobusu. Warto dopłacić za standard autobusu (np. wysoki standard nowych autobusów marki Setra, Van Holl czy Mercedes, jeśli wybieramy się w dłuższą trasę z ważnymi dla nas pasażerami. Jeśli jednak to przejazd nisko budżetowy i jedziemy np. zimą, nie warto dopłacać za markę, albo klimatyzację na stanie, która przecież w zimie się nam nie przyda.

3) Ogranicz liczbę kilometrów i ustal plan trasy z przewoźnikiem. Czasem podczas planowania wycieczki popełniamy błędy logistyczne. W tym temacie warto zdać się na przewoźnika. Zazwyczaj kierowcy umieją doskonale oszacować jaka trasa będzie krótsza lub wygodniejsza. Ustalenie trasy z kierowcą może wpłynać na obniżenie liczby kilometrów, a co za tym idzie, cenę końcową. Czasem również, kiedy mamy kilka przystanków lub punktów odbioru, niepotrzebnie jeździmy tą samą trasą po kilka razy wracając po kolejnych gości. Rozmowa z przewoźnikiem lub kierowcą może skutecznie rozwiązać problem dublowania kilometrów z oszczędnością dla Waszego portfela.

4) Powiadom przewoźnika o tym, kiedy autobus nie będzie potrzebny. Jeśli wybierasz się na kilka dni, lub długi dzień, warto poinformować przewoźnika o tym, jaki jest plan wycieczki. Jeśli wybieracie się się w Alpy na narty, albo na plaże w Bułgarii na tydzień i autobus przez trzy dni nie będzie Wam potrzebny, powiedz o tym wcześniej przewoźnikowi. Być może dzięki temu, uda Ci się wynegocjować lepszą cenę. W czasie kiedy Wy nie korzystacie z autobusu, przewoźnik może wynająć go komuś innemu, obniżając w ten sposób swoje, czyli i Wasze koszty. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego warto jak najwcześniej omówić szczegóły z przewoźnikiem. Podobnie jeśli wybierasz się na wyjazd jednodniowy i przez 6 godzin w czasie zwiedzania miasta nie potrzebujecie autobusu, być może przewoźnikowi uda się wynająć pojazd na krótki transfer obniażając koszty Waszego wyjazdu.

5) Poinformuj o tym kto będzie podróżował. Czasem przewoźnik jest skłonny obniżyć cenę przejazdu, jeśli jest pewny, że pasażerowie nie będą stanowić problemu dla stanu autobusu. Kultura osobista oraz zapewnienie o utrzymaniu autobusu w czystości może pomóc w negocjacji ceny, gdyż ułatwia to pracę kierowcy, który często jest osobą dbającą o czystość i stan pojazdu.

6) Przemyśl rodzaj dróg jakimi będziesz się poruszał. Autobusy niestety inaczej aniżeli samochody osobowe, ponoszą opłaty za każdy przejechany kilometr nie tylko na autostradzie ale każdej innej drodze krajowej lub ekspresowej. Opłata za kilometr jest jednak najwyższa w przypadku autostrady, niższa w przypadku drogi ekspresowej i najniższa w przypadku dróg krajowych. Czasem unikanie autostrad i wybór dróg krajowych może znacząco obniżyć koszt przejazdu, nie zawsze wpływając na jego czas. Pamiętaj, że maksymalna prędkość autobusu to i tak 100km/h więc nie zawsze jazda autostradą będzie szybsza, aniżeli drogą ekspresową lub krajową. Tego typu szczegóły również warto omówić z przewoźnikiem przed wyjazdem.

7) Wybieraj autobusy, które znajdują się blisko miejsca odbioru. Czasem przewoźnicy muszą dojechać wiele kilometrów aby odebrać grupę pasażerów. Odległość 20 kilometrów nie gra większej roli ale 200 km wpływa znacząco na cenę wynajmu. Jednym ze sposobów jest wynajem firm, które znajdują się blisko Was. Lepszym sposobem jest jednak skorzystanie z dynamicznego położenia autobusów, na jakim opiera się wyszukiwarka nimbusy.pl. Szukając autobusu na wynajem na tej stronie pojawia się lista autokarów dostępnych blisko Ciebie, co nie oznacza, że firma ma siedzibę tam, skąd wyjeżdżasz. Ten rodzaj dynamicznej aktualizacji położenia autobusów pozawala znacząco obniżyć koszt wyjazdu nie dopłacając za niepotrzebny dojazd.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności