Przystanki turystyczne i parkingi autobusowe w Krakowie - lista i mapa

25-06-2021   |   4192 wyświetleń   |    9 minuty czytania
tagi
#autokary
#kraków
#parkingi
#przystankiturystyczne
#lifehack

Przystanki turystyczne i parkingi autobusowe - Kraków

Prezentujemy listę przystanków autokarowych w Krakowie, na których można bezpiecznie wysadzić grupę turystów. Każdy przystanek opatrzony jest zdjęciem oraz opisem lokalizacji. Dodatkowo przystanki oraz parkingi zostały oznaczone na interaktywnej mapie.

Portal nimBus - wyszukiwarka autobusów na wynajem, od samego początku wspiera autokarową branżę turystyczną i ma nadzieję, że ta aktualna lista pozwoli odnaleźć się kierowcom autobusów i pilotom wycieczek, którzy od kilku lat w Krakowie nie byli. Ma to znaczenie, ponieważ zarówno lokalizacja przystanków jak i ich status w Krakowie ostatnio często się zmieniała.

Gdzie zaparkować autobus turystyczny w Krakowie a gdzie tylko przystanąć? Poniższa lista została zaktualizowana w czerwcu 2021 roku.


Przystanki turystyczne w pobliżu krakowskiego Rynku


1. Plac Matejki
Do najpopularniejszych przystanków turystycznych należy ten zlokalizowany na Placu Matejki. Dawniej przystanek był po obu stronach, teraz znajduje się jedynie po prawej stronie wjeżdżając na Plac od strony Barbakanu. Znajduje się tam miejsce dla 2 długich lub 3 krótszych autokarów. Postój do 10 minut. Należy pamiętać, że to bardzo popularny przystanek. Jeśli nie uda się wysadzić tam grupy, to bardzo blisko niedawno powstał inny przystanek, naprzeciwko Galerii Krakowskiej (punkt 2).

Plac Matejki


 

2. ul. Pawia
Niedawno powstał przystanek turystyczny dla autokarów na ulicy Pawiej, przy Galerii Krakowskiej po prawej stronie jadąc od strony Rynku. Pamiętajcie, że Pawia została zreorganizowana i jej fragment na tej wysokości jest ulicą jednokierunkową, a zatem można w nią wjechać tylko od strony Plant. Postój do 10 minut. Miejsca wystarczy do 3 autokarów. To wygodny przystanek, gdyż znajduje się blisko Rynku.

ul. Pawia


 

3. ul. Straszewskiego
Innym bardzo popularnym przystankiem turystycznym był ten zlokalizowany na ulicy Straszewskiego na wysokości hotelu Maltańskiego, przy Plantach, blisko Rynku i Wawelu. Niedawno doszło tam do zmian i z przystanku autokarowego zmienił się w Kiss and Ride dla samochodów osobowych. Autokary również mogą z niego korzystać, ale postój może trwać jedynie 3 minuty. Ponadto przystanek jest często zajęty a zrobienie kółka zajmuje dużo czasu.

ul. Straszewskiego


 

4. ul. Wielopole
Bardzo dogodnym lokalizacyjnie przystankiem turystycznym jest ten na ulicy Wielopole, zaraz za hotelem Holiday Inn. Niestety, co widać na zdjęciu, często zastawiają go samochody inne niż autobusy. Jeśli zatem nie uda się tam przystanąć autobusem, należy jechać na ulicę Pawią (nr 2) lub ewentualnie skorzystać z płatnego parkingu zaraz obok, na ul. Kopernika, przy starym PTTK. Postój do 10 minut.

ul. Wielopole


 

5. ul. Warszawska
Mało znanym przystankiem i mniej atrakcyjnym, gdyż dalej od Rynku jest ten zlokalizowany na ul. Warszawskiej na przeciwko Politechniki Krakowskiej. Zmieści się tam 1 duży autokar lub dwa krótsze autobusy. Postój do 10 minut.

ul. Warszawska


 

6. ul. Dietla, przed mostem Grunwaldzkim
Nieco dalej od Rynku, lecz z bardzo dogodnym dojściem na Wawel i niedaleko Kazimierza, wysadzimy grupę na ul. Dietla, przed mostem Grunwaldzkim jadąc od strony centrum w stronę Centrum Kongresowego ICE. To o tyle wygodny przystanek, że prawie zawsze jest wolny i zmieszczą się nawet 3 autokary. Postój wg. znaku do 10 minut.

ul. Dietla


 

7. al. 3 Maja
Dalej od centrum, za to zaraz obok Muzeum Narodowego i krakowskich Błoni po wielu zmianach powstał przystanek turystyczny na al. 3 Maja. To droga jednokierunkowa z wjazdem od Alei Trzech Wieszczy. Do zalet należy długi czas postoju (do 20 minut) oraz częściowe zacienienie w godzinach popołudniowych. Staną tam 2 autokary lub 3 busy.

al. 3 Maja


 

8. ul. Powiśle - Parking pod Wawelem
Do ostateczności może należeć również odpłatne wysadzenie grupy na parkingu przy ul. Powiśle, pod Wawelem. Korzystają z niego głównie autobusy zagraniczne. Koszt wysadzenia grupy to 10 zł z postojem do 15 minut.

ul. Powiśle

 


Pamiętajcie, że przystanek na ul. Stradomskiej, u wylotu ul. Grodzkiej został zlikwidowany już kilka lat temu! Nie ma możliwości wysadzenia tam grupy ze względu na donice, ławki oraz znak zakazu.


Przystanki turystyczne w pobliżu krakowskiego Kazimierza

9. ul. Dajwór
To najwygodniejszy przystanek dla osób zwiedzających krakowski Kazimierz - niestety, przez to jest bardzo często zajęty, zwłaszcza, że niektórzy nadużywają gościnności i stoją tam dużo dłużej niż przewidziane 10 minut. A wystarczy odjechać i zaczekać na grupę np. przy Galerii Kazimierz na ul. Podgórskiej, lub na ul. Daszyńskiego. Na przystanku zmieści się do dwóch autokarów. Jak widać na zdjęciu, czasem konieczne jest wezwanie Straży Miejskiej do zaparkowanych tam samochodów osobowych.

ul. Dajwór


 

10. Plac Bohaterów Getta
Za mostem, przy pl. Bohaterów Getta, na ulicy Na Zjeździe jest kilka autokarowych miejsc postojowych, co ważne są one po obu stronach drogi. Tutaj też często wysadza się grupę, która zamierza zwiedzać Fabrykę Schindlera. Postój do 10 minut. Miejsc wystarczy dla około 3 do 4 autokarów.

Plac Bohaterów Getta


 

11. ul. Daszyńskiego
Przystanek turystyczny przy ul. Daszyńskiego, na wysokości Galerii Kazimierz i cmentarza żydowskiego nie cieszy się popularnością ponieważ spacer stąd do centrum Kazimierza zajmuje 10 minut. Do plusów należy zacienienie oraz fakt, że zazwyczaj jest pusty. Zmieści się tu nawet do 3 autokarów. To dobre miejsce do przeczekania zwiedzania. Stąd łatwo wrócić po grupę na ul. Dajwór.

ul. Daszyńskiego


 

12. ul. Rybaki
To miejsce, gdzie można się zatrzymać i zaczekać na grupę, o którym mało kto wie. Nie jest to przystanek turystyczny lecz miejski parking. Często jednak jest pusty. Uwaga! Nawrócić tu można tylko krótszymi autokarami lub busem.

 ul. Rybaki

 

Gdzie zaparkować autobus / autokar w Krakowie?

Jeśli szukacie miejsca do dłuższego postoju lub bezpiecznego zaparkowania autobusu w Krakowie na noc, to lista parkingów, z których można skorzystać:

A. Parking na ul. Kopernika 1
Parking w samym centrum miasta, blisko Rynku. Zaparkuje tu nawet do 10 autokarów jednak dobrze jest zadzwonić wcześniej i zarezerwować miejsce.
Ceny parkingu: 14 zł za 1h oraz 140 zł za 24h

ul. Kopernika


 

B. Parking pod Wawelem, ul. Powiśle
To najdroższy parking w Krakowie, jednak z wygodnym dojazdem i mieszczący kilkanaście autokarów.
Ceny parkingu: 25 zł za 1h oraz 200 zł za 24h

pod Wawelem


 

C. Parking na ul. Reymonta
To parking nieco dalej od centrum, przy stadionie Wisły. Zmieści się tu jednak nawet 30 autokarów.
Ceny parkingu: 30 zł za postój do 2h oraz 100 zł za 24h

ul. Reymonta


 

D. Parking miejski na ul. Podgórskiej
Parking dla autokarów przy Galerii Kazimierz to bardzo wygodne miejsce do czekania na grupę. Mieści się tu kilka autokarów a parking opłacany w parkomacie kosztuje niewiele. Z zalet, czekając na grupę można wyskoczyć na obiad, lub szybką zapiekankę w pobliskich knajpkach lub galerii
Ceny w parkometrze: 5zł za 1h

ul. Podgórska


 

E. Parking na ul. Kamieńskiego
Zupełnie poza centrum, na wjeździe do śródmieścia w okolicach galerii Bonarka, znajduje się duża zacieniona zatoka z kilkoma miejscami dedykowanymi dla autokarów. Główną zaletą jest fakt, że parking jest darmowy.
Cena: darmowy

ul. Kamieńskiego


 

F. Parking przy ul. Dąbskiej
Parking znajdujący się obok byłej Galerii Plaza nieopodal Tauron Areny i hotelu Double Tree. Zmieści się tam do 3 autokarów. Jego dużą zaletą jest to, że jest darmowy a okolica bezpieczna dzięki okamerowaniu.
Cena: darmowy

ul. Kamieńskiego


 

G. Parking na ul. Kamiennej 8
Duży parking na kilkadziesiąt autobusów z możliwością wykupienia abonamentu. Postój kilkugodzinny jest często nieodpłatny, gdyż na miejscu nie pracuje żadna służba parkingowa, jednak zachęcamy do uprzedniego kontaktu z PKP, które jest właścicielem placu.

H. Parking na ul. 3-go maja 17
Parking przy stadionie Wisły z wjazdem od strony Błoni. Jest w stanie pomieścić kilkadziesiąt autobusów i posiada możliwość wykupienia abonamentu.
Ceny: 10zł za 1h, 60zł za sam nocleg po 22.00 i 100 zł za cały dzień

I. Parking na ul. Wita Stwosza (przy Muzeum AK) - Duży parking niedaleko dworca. Ceny: 10zł za 1h i 150zł za 24h

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności