Oszczędność

Dzięki zaawansowanemu algorytmowi z góry znasz ostateczną, najlepszą cenę. Bez negocjacji.

Szybkość

Możesz od razu zarezerwować wybrany pojazd, nie musisz czekać na ofertę przewoźnika.

Ekologia

Dzięku optymalizacji przejazdów dbamy o Matkę Ziemię poprzez zmiejszenie ruchu drogowego i zanieczyszczeń.

Opinie

Masz dostęp do opinii zbieranych przez społeczność nimBus na temat pojazdów i kierowców.

Ile kosztuje wynajem autokaru?

Nie da się odpowiedzieć na pytanie, jaki jest szacowany koszt wynajmu autobusu w jedynym zdaniu.

Ceny wynajmu autokaru lub busa zależą od wielu czynników takich jak:

Rodzaj autobusu, czyli jego wielkość klasa i wyposażenie. Im większy i wyższej klasy autobus, tym droższy wynajem.

Liczba kilometrów jaką zamierzacie pokonać

Długość wynajmu (zarówno liczba dni, jak i liczba godzin pracy dziennie). Z jednej strony im więcej kilometrów i dni, tym wynajem droższy, ale jednocześnie tym większe szanse na uzyskanie lepszej ceny proporcjonalnie za dzień i kilometr.

Czas wynajmu, czyli to, czy pożyczas w sezonie wysokim (od maja do października) czy w sezonie niskim (zazwyczaj zima). Im wyższy sezon, tym droższy wynajem autobusu.

Miejsce docelowe (jeśli jedziecie za granicę, zwłaszcza tę zachodnią, to cena wynajmu może być wyższa ze względu na wyższe opłaty za paliwo, podatek od użytkowania dróg, opłata za wjazd do kraju, etc. Z kolei wyjazd za granicę wschodnią (np. Ukraina) również może podnieść cenę najmu, ze względu na zły stan tamtejszych dróg, a tym samym szybszą amortyzację pojazdu.

Plan wyjazdu - ten może wpłynać np. na potrzebę zatrudnienia dwóch kierowców, zamiast jednego, co nieznacznie podnosi koszt wynajmu autobusu.

Kim są pasażerowie - niektórzy przewoźnicy doliczają dodatkową opłatę za wyjazdy np. młodzieży, argumentując to koniecznością dodatkowego sprzątania pojazdu, choć tu cenę można negocjować, gdyż zależy ona po prostu od kultury pasażerów i sprzątanie po sobie.

Średnia cena za dzień wynajmu dużego autobusu to około 1200 zł, zakładając, że to średniej długości trasa w Polsce. Wynajem mniejszego busa jesta tańszy i oscyluję w 800 zł dzień wynajmu.

Jeśli jednak potrzebujesz wynajmu jedynie na kilka godzin, np. na transfer na lotnisko lub dowiezienie gości na jakąś uroczystość, bez powrotu, to może udać się wynająć autobus po cenie minimalnej.

Cena minimalne za kilkugodzinny wynajem dużego autbusu to między 500 a 700zł.

Cena minimalna za kilkugodzinny wynajem małego busa waha się między 300 a 500 zł.

Np. średnia cena wynajmu autobusu na wesele waha się między 800 zł a 1500 zł w zależności od tego, w jakich godzinach odbywać się będą kursy oraz ile łącznie kilometrów pokona autobus.

Koszt wynajmu mniejszego busu na wesele jest niższy i waha się między 500 zł a 1000 zł. Należy jednak pamiętać, że do mniejszego busu mieści się mniej osób (16 - 24 osób).

Zazwyczaj jednak przewoźnicy naliczają opłatę za każdy kilometr, troszkę jak w taksówkach.

Cena za kilometr przejazdu dużego autokaru waha się między 3 zł a 8 zł. Na cenę 3 zł za kilometr można liczyć, gdy autobus nie jest wysokiej klasy, podróż ma wiele kilometrów najlepiej po Polsce i trwa conajmniej kilka dni.

Cena 8zł za kilometr lub nawet więcej to cena za dobrej klasy autobus, który ma do przejechania niewiele kilometrów w wysokim sezonie, lub podczas świąt, lub jest to przejazd zagraniczny. Ceny za kilometr mniejszych busów są proporcjonalnie mniejsze.

Średnio jednak cena za kilometr autokaru to około 5 zł za 1 km, co nie oznacza, że jeśli chcecie przejechać jedynie 50 km to zapłacicie 50 km x 5 zł. O nie. W takim przypadku przewoźnik naliczy cenę minimalną, poniżej której wyjazd z garażu i zatrudnienie kierowcy staje się nieopłacalne. Zazwyczaj jest to około 600 zł.

Jak obniżyć koszt wynajmu autobusu?

Istnieją oczywiście pewne zabiegi, nazwijmy je nawet sztuczkami, które pomagają obniżyć koszt wynajmu autobusu.

1) Nie wynajmuj autobusu większego aniżeli potrzebujesz - oczywiście, kilka dodatkowych miejsc się przyda dla większej wygody, lub postawienie choćby bagażu podręcznego typu plecak. Jeśli jednak planujecie wyjazd w 25 osób, nie warto szukać autokaru mieszczącego osób ponad 50. Po pierwsze zwiększa to koszt spalanego paliwa a po drugie większe a zarazem dłuże autobusy mają niejednokrotnie problem w ciasnych miejskich uliczkach. Jest to problem, jeśli Wasz hotel znajduje się w centrum miasta na wąskiej uliczce. Na stronie nimbusy.pl masz możliwość wyboru autubusu na taką liczbę pasażerów, jakiej potrzebujesz.

2) Nie wynajmuj autobusu o standardzie wyższym, niż to konieczne - jeśli planujesz wycieczkę szkolną lub turystyczną, nie warto dopłacać za strefę VIP z tyłu pokładu, albo większą przestrzeń na nogi. Czasem nie warto się również kierować marką pojazdu. Pośród przewoźników wiadomo, że autobusy marki Setra czy Van Holl są droższe, aniżeli Renault, czy Bova. Jednakże prócz marki, ważny jest również rocznik, a jeszcze bardziej stan autobusu. Warto dopłacić za standard autobusu (np. wysoki standard nowych autobusów marki Setra, Van Holl czy Mercedes, jeśli wybieramy się w dłuższą trasę z ważnymi dla nas pasażerami. Jeśli jednak to przejazd nisko budżetowy i jedziemy np. zimą, nie warto dopłacać za markę, albo klimatyzację na stanie, która przecież w zimie się nam nie przyda.

3) Ogranicz liczbę kilometrów i ustal plan trasy z przewoźnikiem. Czasem podczas planowania wycieczki popełniamy błędy logistyczne. W tym temacie warto zdać się na przewoźnika. Zazwyczaj kierowcy umieją doskonale oszacować jaka trasa będzie krótsza lub wygodniejsza. Ustalenie trasy z kierowcą może wpłynać na obniżenie liczby kilometrów, a co za tym idzie, cenę końcową. Czasem również, kiedy mamy kilka przystanków lub punktów odbioru, niepotrzebnie jeździmy tą samą trasą po kilka razy wracając po kolejnych gości. Rozmowa z przewoźnikiem lub kierowcą może skutecznie rozwiązać problem dublowania kilometrów z oszczędnością dla Waszego portfela.

4) Powiadom przewoźnika o tym, kiedy nie autobus nie będzie potrzebny. Jeśli wybierasz się na kilka dni, lub długi dzień, warto poinformować przewoźnika o tym, jaki jest plan wycieczki. Jeśli wybieracie się się w Alpy na narty, albo na plaże w Bułgarii na tydzień i autobus przez trzy dni nie będzie Wam potrzebny, powiedz o tym wcześniej przewoźnikowi. Być może dzięki temu, uda Ci się wynegocjować lepszą cenę. W czasie kiedy Wy nie korzystacie z autobusu, przewoźnik może wynająć go komuś innemu, obniżając w ten sposób swoje, czyli i Wasze koszty. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego warto jak najwcześniej omówić szczegóły z przewoźnikiem. Podobnie jeśli wybierasz się na wyjazd jednodniowy i przez 6 godzin w czasie zwiedzania miasta nie potrzebujecie autobusu, być może przewoźnikowi uda się wynająć pojazd na krótki transfer obniażając koszty Waszego wyjazdu.

5) Poinformuj o tym kto będzie podróżował. Czasem przewoźnik jest skłonny obniżyć cenę przejazdu, jeśli jest pewny, że pasażerowie nie będą stanowić problemu dla stanu autobusu. Kultura osobista oraz zapewnienie o utrzymaniu autobusu w czystości może pomóc w negocjacji ceny, gdyż ułatwia to pracę kierowcy, który często jest osobą dbającą o czystość i stan pojazdu.

6) Przemyśl rodzaj dróg jakimi będziesz się poruszał. Autobusy niestety inaczej aniżeli samochody osobowe, ponoszą opłaty za każdy przejechany kilometr nie tylko na autostradzie ale każdej innej drodze krajowej lub ekspresowej. Opłata za kilometr jest jednak najwysza w przypadku autostrady, niższa w przypadku drogi eksperesowej i najniższa w przypadku dróg krajowych. Czasem unikanie autostrad i wybór dróg krajowych może znacząco obniżyć koszt przejazdu, nie zawsze wpływając na jego czas. Pamiętaj, że maksymalna prędkość autobusu to i tak 100km/h więc nie zawsze jazda autostradą będzie szybsza, aniżeli drogą ekspresową lub krajową. Tego typu szczegóły również warto omówić z przewoźnikiem przed wyjazdem.

7) Wybieraj autobusy, które znajdują się blisko miejsca odbioru. Czasem przewoźnicy muszą dojechać wiele kilometrów aby odebrać grupę pasażerów. Odległość 20 kilometrów nie gra większej roli ale 200 km wpływa znacząco na cenę wynajmu. Jednym ze sposobów jest wynajem firm, które znajdują się blisko Was. Lepszym sposobem jest jednak skorzystanie z dynamicznego położenia autobusów, na jakim opiera się wyszukiwarka nimbusy.pl. Szukając autobusu na wynajem na tej stronie pojawia się lista autokarów dostępnych blisko Ciebie, co nie oznacza, że firma ma siedzibę tam, skąd wyjeżdżasz. Ten rodzaj dynamicznej aktualizacji położenia autobusów pozawala znacząco obniżyć koszt wyjazdu nie dopłacając za niepotrzebny dojazd.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności